Zmagasz się z problemem nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu? Nie lekceważ go! Nie chodzi tu tylko o wygląd i kompleksy napędzane przez media. Zwłaszcza w przypadku szczupłej sylwetki powiększony brzuch może być sygnałem zróżnicowanych negatywnych procesów zachodzących w organizmie. Tłumaczymy krok po kroku, z czego może wynikać wystający brzuch i co zrobić, by się go pozbyć.
Kształt brzucha ma znaczenie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Co jednak istotne, problemy z nim u obu płci mogą wynikać z różnych przyczyn. U panów zasadniczo jest to wynik złej diety. Mężczyźni mają skłonność do jabłkowego typu gromadzenia i przechowywania tłuszczu, co oznacza, że u nich w tych okolicach najczęściej zbierają się nadmiarowe kilogramy.
U większości kobiet sprawa wygląda nieco inaczej. W dużej mierze tkanka odkłada się w rejonie bioder i ud, natomiast odstający brzuch może być objawem zaburzeń hormonalnych. Co więcej, kobiece ciało – niezależnie od tego, czy planujesz dzieci, czy nie – poprzez gromadzenie tłuszczu w dolnej części brzucha zabezpiecza narządy rodne. Gruby brzuch damski może być także wynikiem tzw. burzy hormonów, np. pojawić się w czasie menopauzy.
Jeśli regularnie uprawiamy sport, mamy wszystkie możliwe narzędzia, by pozbyć się tego problemu. Gruby brzuch czasem jednak zależy także od genetyki. Nie ma co zwalać na nią winę za wszystkie niepowodzenia w walce o szczupły wygląd, warto mimo to pamiętać, że sposób, w jaki odkłada się tłuszcz, dziedziczymy po rodzicach i dziadkach. Do tego dochodzą kwestie związane z hormonami, które wyjaśnimy za chwilę.
Nabrzmiały brzuch to często wrażenie subiektywne. Wiele zależy od tego, jaki masz typ budowy – chodzi głównie o proporcje względem bioder, a u kobiet względem piersi (przy mniejszym biuście nawet lekko i naturalnie wystający brzuch u szczupłej osoby może wydać się poważnym problemem). Można jednak obiektywnie sprawdzić, czy jest to tylko drobny defekt wizualny (być może niezauważalny dla innych), czy rzeczywiście dobry powód, by postawić na więcej ruchu i zdrową dietę.
W tym przypadku świetnie sprawdza się pomiar talii i pomiar bioder. Należy to zrobić z samego rana, po wypróżnieniu i w pozycji wyprostowanej, ale bez wciągania brzucha. W przypadku kobiet odradza się mierzenie obwodów przed miesiączką. Po odnotowaniu wyników podziel obwód talii przez obwód bioder. Otyłość brzuszną stwierdza się, gdy ten współczynnik (nazywany wskaźnikiem WHR – waist-hip ratio) u kobiet przekracza 0,85 i 1 u mężczyzn. Prawidłowo wynik ten powinien wynosić odpowiednio około 0,75 i 0,85.
Może się zdarzyć, że talia jest wąska, a pod nią formuje się wielki brzuch. W takiej sytuacji przelicznik ten będzie niemiarodajny. Wówczas lepiej kierować się analizą składu ciała, którą można przeprowadzić na siłowni lub u dietetyka.
Co jest przyczyną „oponki” na brzuchu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zdarza się, że jego kształt sugeruje choroby, z których może to wynikać, jednak pamiętaj, że to tylko wskazówka do dalszej diagnostyki. Wizyta u lekarza zawsze jest bardzo wskazana przed podjęciem diety i wdrożeniem ruchu do codziennego życia, a zwłaszcza w takiej sytuacji. Przedstawiamy charakterystyczne rodzaje brzucha związane z powszechnymi schorzeniami. Od czego rośnie brzuch?
Jak dotąd niewiele wiadomo o tym schorzeniu, choć podejrzewa się, że często ma związek z problemami psychicznymi. Pacjenci długo nie zdają sobie sprawy z tego, co właściwie im dolega, a diagnostyka nie jest prosta. Zespół jelita drażliwego objawia się jednak w dość charakterystyczny sposób: chory może mieć problem z regularnymi (czasem codziennymi) biegunkami lub zaparciami, a może się zdarzyć, że zachodzi to naprzemiennie. W takiej sytuacji napęczniały brzuch zwykle jest też twardy i bardzo często boli. Istnieją skuteczne metody leczenia tego problemu, choć zależą w dużej mierze od tego, co jest jego źródłem.
Nazywamy go też mięśniem piwnym. To bardzo problematyczny typ nadmiarowej tkanki tłuszczowej na brzuchu, bo wiąże się często z otłuszczeniem narządów wewnętrznych, co w dłuższej perspektywie czasu może skutkować poważnymi schorzeniami. Wynika z nadmiernej ilości węglowodanów prostych w diecie, czyli po prostu cukru, którego spożywamy jako społeczeństwo zdecydowanie za dużo.
Badania wskazują, że być może nawet co piąty Polak ma problemy z tym ważnym narządem. W tym wypadku mówimy o niedoczynności tarczycy, czyli takiej sytuacji, w której nie produkuje ona wystarczająco dużo hormonów. Z tego powodu cały organizm pracuje mniej wydajnie, co skutkuje nabieraniem zbędnych kilogramów i wody. Nadmiar kalorii odkłada się często właśnie w tej okolicy. Charakterystyczny jest spuchnięty brzuch, który zaczyna odstawać tuż pod klatką piersiową, zwłaszcza na koniec dnia. Oprócz tego pojawiają się problemy z przemęczeniem, kiepską kondycją włosów i paznokci, rozdrażnieniem (a nawet stanami depresyjnymi) czy odpornością.
Bardzo wiele osób chorujących na niedoczynność tarczycy zmaga się z nadwagą lub otyłością. Dobre wieści są takie, że z chorobą można skutecznie walczyć przez podawanie analogicznych, syntetycznych hormonów.
To nie nowość, że wskutek stresu pojawiają się problemy zdrowotne. Duży brzuch może być wynikiem zbyt wysokiego poziomu kortyzolu, czyli hormonu, który intensywnie wydziela się w stresujących sytuacjach. Dopóki kontrolujemy takie momenty i swoje odczucia, stres jest korzystny i nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie. Kiedy jednak jest już przewlekły (na przykład przez trudne warunki w pracy czy złą sytuację rodzinną) wydzielane pod wpływem działania kortyzolu duże ilości cukru powodują odkładanie się tkanki tłuszczowej, a w dalszej perspektywie – duży brzuch.
Ponadto skłonność organizmu do przechowywania nadmiarowej tkanki tłuszczowej właśnie w tej okolicy może wynikać z celiakii, czyli poważnej nietolerancji glutenu. Choroba jest bardzo niebezpieczna, bo oprócz powiększenia brzucha, który często jest wzdęty i boli, może skutkować uszkodzeniem narządów wewnętrznych. Sprawdzonym sposobem walki z celiakią jest odpowiednia dieta, polegająca na wykluczeniu produktów zawierających gluten, czyli pszennych.
Gruby brzuch na dole, który kształtem przypomina gruszkę, może świadczyć o występowaniu problemów hormonalnych. Jeśli tłuszcz odkłada się głównie w okolicy bioder i pojawia się również na udach i pośladkach, dobrze przyjrzeć się, czy organizm ma zachowaną równowagę hormonalną. Warto zbadać przede wszystkim poziom estrogenu. Przyczyną powstawania grubego brzucha u kobiet może być też endometrioza. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się na badania do ginekologa. Specjalistę warto odwiedzić również wtedy, gdy zauważysz duży brzuch – jak w ciąży. Może to być objaw pojawienia się, np. niebezpiecznej torbieli na jajniku.
Duży brzuch u mężczyzny jest tak samo problematyczny jak u kobiet. Co robić, by zachować płaski brzuch?
Te sposoby pomogą Ci uniknąć wrażenia wzdęcia brzucha. Gdy jednak jest to nadmiar tkanki tłuszczowej, nie ma innego wyboru – pozostaje odchudzanie.
Nie ma konkretnej diety odchudzającej na brzuch. Jedynym skutecznym sposobem walki z nadmiarowymi kilogramami jest deficyt kaloryczny (około 200-300 kalorii mniej, niż wynosi Twoje całkowite zapotrzebowanie kaloryczne). W Internecie znajdziesz kalkulatory, które pomogą Ci oszacować optymalną, zdrową wartość. Ważne jest spożywanie produktów, które wywołują uczucie sytości, jednocześnie nie zawierając zbyt wielu kalorii. Ponadto przydadzą się produkty bogate w błonnik, regulujący pracę jelit, której zaburzenia często są przyczyną wzdęcia w tej partii ciała.
Warto zastanowić się także, które pozycje w diecie wpływają na duży brzuch. Przyczyny mogą być różne: za dużo cukrów, wiele przekąsek (każdą z nich powinno wliczać się do dziennej puli kalorii!), zajadanie stresu, całkowity brak ruchu, siedzący tryb pracy. Szczególnie ten ostatni może spowodować, że pojawi się gruby brzuch męski. Kobiety, nawet jeśli pracują na siedząco, zazwyczaj mają nieco więcej ruchu.
Wiele osób pyta, czy jest możliwość punktowego spalenia tłuszczu – na przykład tylko z brzucha. Badania w tej kwestii nie są jednoznaczne. Jak na razie wykazują, że podczas treningów warto wprowadzić ćwiczenia tej partii, jednak muszą być one połączone z innymi formami ruchu. Redukcja wagi jest najbardziej skuteczna, gdy połączy się ćwiczenia siłowe z aerobami (np. jazda na rowerku stacjonarnym).
Same brzuszki to nie wszystko! Warto postawić także na takie ćwiczenia jak deska, którą możesz wykonać w domu. Połóż się na brzuchu, a następnie oprzyj swój ciężar na łokciach tak, by Twoje plecy i nogi uformowały linię prostą. Stopniowo dąż do zwiększenia czasu spędzonego w tej pozycji. Dobrze sprawdzi się także podciąganie na drążku (rozporowy możesz zamontować w drzwiach bez wiercenia) czy modyfikacja brzuszków, w której unosi się zgięte w kolanach nogi.
Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie tych ćwiczeń, wykonywanych także w warunkach domowych, z treningami EMS. To innowacyjna metoda w świecie fitness, wykorzystująca elektrostymulację mięśni. Pozwala ona na szybsze i wydajniejsze stymulowanie mięśni do wzmożonego wysiłku. Dzięki temu jedna 20-minutowa sesja EMS odpowiada trzem godzinom na siłowni! Sprawdź szczegóły na naszej stronie i dowiedz się, jak wiele możesz zmienić w ciągu dwudziestu minut dwa razy w tygodniu!