Jednym z najważniejszych pojęć przy odchudzaniu jest metabolizm. Przyjmujemy, że może on być szybki lub wolny, co przekłada się na masę ciała. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu bardziej i sprawdzić, co powoduje przyspieszenie metabolizmu, a co może doprowadzić do pojawienia się zbędnych kilogramów. Opowiemy także, czym właściwie jest metabolizm. Dowiedz się, jak zwiększyć efekty swojej diety i aktywności fizycznej!
Metabolizm to pojęcia znacznie szersze, niż powszechnie się uważa. Nie chodzi tu tylko o tempo trawienia, które określa termin przemiana materii. Możemy w prosty sposób przyspieszyć przemianę materii, jednak nie ma to bezpośredniego wpływu na odchudzanie. Mówiąc inaczej, tempo przemiany materii, utożsamiane powszechnie z częstotliwością wizyt w toalecie, nie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej.
Bardziej istotne jest przyspieszenie metabolizmu, który obejmuje wszystkie procesy odbywające się w komórkach. To tam zachodzi rzeczywista przemiana materii, czyli przetwarzanie jednych związków chemicznych w inne. Wszystkie te niezauważane przez nas działania wpływają na prawidłową pracę narządów, regulację temperatury ciała, produkcję hormonów i innych substancji. Anabolizm pozwala na produkcję makrocząstek takich jak aminokwasy, niezbędne do budowy białek. W jego toku dochodzi do zużycia energii. Z kolei katabolizm to te procesy, które skutkują rozbiciem makrocząstek na mniejsze elementy. Organizm przeprowadza zarówno katabolizm, jak i anabolizm bez przerwy – jest to niezbędne do jego prawidłowej pracy. Tempo metabolizmu zależy w dużym stopniu od genetyki. Co jednak istotne, można je przyspieszyć.
Wiele osób zastanawia się, jak przyspieszyć metabolizm. Problem ten dotyczy zarówno osób na diecie redukcyjnej, jak i dopiero stawiających pierwsze kroki w świecie fitness. Zamieszczamy listę dziesięciu wskazówek, dzięki którym podkręcisz tempo metabolizmu!
Jeśli planujesz przejście na dietę, picie dużej ilości wody będzie dla Ciebie bardzo pomocne. Odwodnienie, którego wielu z nas nie zauważa, przekłada się na spowolnienie wszystkich procesów wchodzących w skład szeroko rozumianej przemiany materii. Ponadto w takiej sytuacji organizm magazynuje wodę, co również przekłada się na wzrost masy ciała. Badania wskazują na to, że optymalna ilość wody dla osób dorosłych to około 2 litrów. Na czczo świetnie się sprawdza wypicie szklanki wody z cytryną – to również świetna porcja witaminy C. Jeśli nie lubisz smaku wody z cytryną albo masz alergię na cytrusy, możesz pić wodę z pyłkiem pszczelim (najlepiej wsypać wieczorem łyżeczkę pyłku do szklanki z woda i wypić ją po przebudzeniu). Jakie są jego zalety? Reguluje przemianę materii, wzmacnia organizm i ma właściwości detoksykacyjne.
Bez wątpienia najlepszym sposobem, by przyspieszyć metabolizm, jest wysiłek fizyczny. Procesy metaboliczne mogą zostać podkręcone dzięki odpowiednim treningom, w szczególności różnorodnym – pamiętaj, że mięśnie przyzwyczajają się do konkretnej formy wysiłku, przez co z biegiem czasu spalanie jest mniejsze. Jakie ćwiczenia pomogą przyspieszyć metabolizm? Zainteresuj się treningami aerobowymi, podczas których przyspiesza oddech i tętno. Mogą to być ćwiczenia cardio (np. skakanie na skakance), jazda na rowerze, bieganie, fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Dzięki temu trening będzie przyjemnością, a nie udręką.
Jeśli doskwiera Ci nadmiarowa tkanka tłuszczowa, a brakuje Ci czasu na częste wizyty na siłowni, dobrym rozwiązaniem jest trening EMS. Elektrostymulacja mięśni to metoda, której właściwości wykorzystywane są między innymi w fizjoterapii w celu pobudzenia mięśni do regeneracji. Trening EMS wykorzystuje proste ćwiczenia, które dzięki impulsom elektrycznym stają się bardziej wydajne. Na naszym blogu możesz przeczytać inne artykuły na temat treningu EMS.
Nawet wtedy, gdy dbasz o jakość i kaloryczność posiłków, może dojść do spowolnienia metabolizmu. To naturalny problem, który doskwiera wielu osobom korzystającym z diet i uprawiającym sport. Jeśli widzisz, że mimo deficytu waga stoi w miejscu, warto wrócić na zero kaloryczne (czyli odżywiać się na równi ze wskaźnikiem całkowitej przemiany materii). Redukcja nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące bez przerwy – po tym czasie warto zrobić sobie przerwę na kilka dni lub tygodni, a następnie wrócić do odchudzania.
W ten sposób niejako oszukujemy układ pokarmowy. Chodzi o zwiększenie ilości treści w żołądku, jednocześnie nie zwiększając liczby kalorii. Produkty o niskiej gęstości energetycznej to między innymi owoce, warzywa nieskrobiowe, część zup, kawa czy herbata. Dzięki nim także łatwiej zaspokoisz poczucie głodu i unikniesz podjadania między posiłkami.
Warto podkreślić także, że ostre przyprawy mają korzystny wpływ na metabolizm. Ostra papryka, kurkuma czy popularny w polskiej kuchni chrzan są świetnym źródłem kapsaicyny, która podnosi temperaturę ciała, przez co przyspiesza procesy metaboliczne organizmu. Polecamy także imbir dodany do herbaty.
Kofeina, zawarta w kawie to prosty sposób na pobudzenie organizmu do dodatkowej aktywności. Korzystają z tej możliwości w szczególności osoby uprawiające sport – filiżanka kawy przed treningiem pozwala na kilka godzin przyspieszyć metabolizm i zwiększyć liczbę spalanych kalorii. Należy jednak pić kawę bez cukru i bez mleka. Alternatywą jest zielona herbata.
Żywność niskoprzetworzona wymaga więcej energii do pełnego przetrawienia i wykorzystania. Chodzi tu przede wszystkim o rozbijanie poszczególnych składników na mniejsze związki. Z tego powodu lepiej zrezygnować z gotowych produktów.
Należy pamiętać także o tym, że dieta ma być zróżnicowana. Każdy z nas powinien dziennie zjeść około 400 gramów warzyw. Co więcej, należy pamiętać o odpowiednich proporcjach węglowodanów i tłuszczów do białka. Pamiętaj o mikro- i makroelementach, a także innych korzystnych związkach, takich jak kwasy omega 3 (bogate są w nie zwłaszcza ryby). Więcej o tym dowiesz się z naszego poradnika „Jak szybko schudnąć?”.
Kiedy jesteśmy niewyspani, nasz organizm przechodzi w stan oszczędzania energii. To znaczy, że zwalniają procesy metaboliczne, a także domaga się dostarczenia więcej kalorii, co z kolei w dłuższej perspektywie przekłada się na wzrost masy ciała. Optymalna długość snu wynosi około 8 godzin. Jeśli szukasz rozwiązania, jak przyspieszyć metabolizm w nocy, dokładnie zaplanuj porę snu i trzymaj się rutyny – przede wszystkim kładź się spać o określonej porze i nie używaj przed snem urządzeń elektronicznych.
Badania potwierdzają, że jedzenie pożywnych, zdrowych śniadań pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu nowej wagi. Warto wprowadzić ten nawyk w codzienne życie – wielu z nas pomija śniadanie, co z kolei spowalnia metabolizm i skutkuje podjadaniem niezdrowych przekąsek. Sama kawa nie jest śniadaniem!
Te wskazówki, praktykowane regularnie i z uwagą, pomogą Ci wkrótce podkręcić tempo metabolizmu. Stosowanie się do nich ponadto zdecydowanie wpłynie na Twoje zdrowie i jakość życia. Odchudzanie może być przyjemnością i nie musi skutkować wyniszczeniem organizmu – to świetny czas, by otoczyć go wsparciem.
Skoro wiesz już, jakie elementy przyspieszają metabolizm, mamy dla Ciebie także czynniki, które wpływają na jego spowolnienie. Przede wszystkim warto tu wymienić stosowanie diety zbyt ubogiej w kalorie – dieta 1000 kcal czy głodówki to jedne z prostych sposobów na to, by drastycznie go spowolnić. Z tego powodu tak istotne jest spożywanie właściwej ilości żywności, zgodnej z zapotrzebowaniem energetycznym. Kiedy jesz zbyt mało, organizm zaczyna spowalniać tempo metabolizmu, by oszczędzać energię, niezbędną do zachowania życia. Widać to w szczególności na przykładzie osób, które przeszły zaburzenia odżywiania – jeszcze przez długi czas od powrotu do pełni zdrowia metabolizm jest zwolniony, a tycie znacznie łatwiejsze.
Niekorzystne jest także spożywanie nadmiernej ilości tłuszczów trans, zawartych na przykład w olejach roślinnych czy żywności typu fast food. Pod ich wpływem w organizmie rozwija się stan zapalny, a komórki stają się oporne na insulinę, co może mieć dramatyczne skutki dla zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć metabolizm, wystrzegaj się zarywania nocy i uważaj na stres. Nie bez wątpienia pozostają hormony, w szczególności tarczycy – gdy odchudzanie nie przynosi rezultatów, warto wykonać obszerne badania i zasięgnąć porady zarówno endokrynologa, jak i dietetyka. Niestety, metabolizm zależy również od wieku – masa beztłuszczowa, czyli narządy, bardzo stopniowo się zmniejsza, przez co nie musimy dostarczać do organizmu już tak wiele kalorii jak w młodości. Jeśli szukasz porad, jak przyspieszyć metabolizm po 40, mamy dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Na pewno uda Ci się podkręcić przemianę materii, jednak proces ten potrwa dłużej niż jeszcze kilka lat temu.
Aktywność fizyczna przyspiesza metabolizm, dlatego jeśli zmagasz się z jego wolnym tempem, mamy dla Ciebie gotowe rozwiązania! Proponujemy Ci innowacyjny trening z wykorzystaniem metody elektrostymulacji mięśni, która pomoże Ci zmaksymalizować efekty odchudzania. To prosty sposób na to, by podczas krótkich treningów spalić więcej kalorii, a co za tym idzie, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej. Nasi trenerzy to specjaliści z zakresu EMS – dostosują ćwiczenia do Twoich potrzeb, oczekiwań i możliwości. Możesz także liczyć na kompleksowe wsparcie dzięki konsultacjom online, które rozwieją każde wątpliwości. Nieustannie podtrzymujemy motywację naszych klientów. Zmień swoje życie z BodyTec20!