Rozgrzewka jest ważnym elementem treningu, którego nie należy pomijać. Przygotowuje nas do aktywności fizycznej, o czym wiedzą nawet dzieci. Niestety, niewiele osób pamięta o tym, że również po treningu należy poświęcić czas na rozciąganie. Dlaczego stretching jest taki ważny? Jak zaplanować idealne rozciąganie po treningu?
Podczas wysiłku mięśnie wykonują wzmożoną pracę, są bardziej obciążone i ogrzane. Celem stretchingu wykonywanego po ćwiczeniach jest powolne rozluźnienie mięśni, ich uspokojenie oraz zwiększenie zakresu ruchu. Rozciąganie poprawia mobilność i ogólną sprawność organizmu. Pomaga także uniknąć kontuzji albo szybszego ścierania się stawów.
Stretching możemy podzielić na dynamiczny i statyczny. Pierwszy z nich to klasyczna rozgrzewka przedtreningowa, w czasie której mięśnie nie powinny zatrzymywać się na dłużej w żadnej pozycji. Polega na wykonywaniu płynnych, kompletnych ruchów rozciąganych części ciała. Zupełnie inaczej wygląda stretching statyczny, z którego dobrodziejstw powinniśmy korzystać po aktywności fizycznej. Polega na utrzymaniu stałej pozycji rozciągniętych mięśni przez konkretny czas, np. 20 lub 30 sekund. Dopiero po tym czasie należy pogłębić pozycję mięśnia.
Tak to z aktywnością fizyczną bywa, że poprawne jej wykonanie minimalizuje możliwość wystąpienia kontuzji i pomaga uzyskać lepsze rezultaty. Podobnie jest w przypadku rozciągania po treningu. Aby jak najlepiej wykorzystać stretching, powinieneś zwrócić uwagę na kilka spraw. Najczęściej popełnianym błędem jest zbyt mocne dociskanie mięśni. Rozciąganie powinno być lekkie i uwzględniać wczucie się w kondycję organizmu.
Szczególnie ważne jest też pamiętanie o obu stronach ciała, bowiem mięśnie występują parami. Nie wolno zapomnieć również o prawidłowym, spokojnym oddechu. Jeśli pogłębiasz pozycję w czasie rozciągania, powinieneś robić to na wydechu.
Wielką zaletą stretchingu jest fakt, że nie wymaga od Ciebie posiadania specjalistycznego sprzętu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aktywnością, nie musisz korzystać z żadnych przyrządów. Wystarczy Ci wolna przestrzeń i kawałek równego, twardego podłoża. Jeżeli nie masz pomysłu na ćwiczenia po treningu, w internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji. Z czasem możesz wyposażyć się w specjalne rollery czy też masażery, które pomogą w rozluźnieniu mięśni po treningu.
Trening EMS to specjalność BodyTec20+. Ta nowatorska metoda polega na mobilizacji mięśni do zwiększonego wysiłku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych kombinezonów do ćwiczeń, które wzbogacone są elektrodami. Umożliwiają one elektrostymulację mięśni podczas treningu. W ten sposób znacznie poprawia się wydajność ćwiczeń, a efekty są wspaniałe. Sesja treningu EMS, która trwa 20 minut, przynosi rezultaty porównywalne ze 180 minutami klasycznych ćwiczeń na siłowni. Możesz wypróbować EMS training i jego dobrodziejstwa – zapraszamy Cię na 12-minutowy trening próbny. Skorzystasz z niego w naszej placówce. Mamy ich ponad 20 w sześciu miastach: Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Pabianicach i Częstochowie.
Czy po treningu EMS trzeba się rozciągnąć? Jak najbardziej! Skoro Twoje mięśnie wykonują ogromną pracę, musisz pozwolić im na spokojne wyciszenie się. Zużycie energii podczas ćwiczeń EMS jest większe niż w przypadku klasycznej siłowni, dlatego mięśnie są bardziej zmęczone. W BodyTec20+ trening EMS odbywa się pod okiem doświadczonego, certyfikowanego trenera osobistego, który towarzyszy Ci podczas ćwiczeń. Czuwa on nad poprawnością ich wykonania. Jeżeli nie jesteś pewien, jak najlepiej odpocząć po treningu i co zrobić, by nie zmagać się z zakwasami – zapytaj naszych specjalistów, którzy chętnie Ci doradzą. Może idealnym rozwiązaniem dla Ciebie okaże się ciepły prysznic, sauna albo masaż sportowy? Decydując się na członkostwo w BodyTec20+ otrzymujesz kompleksowe wsparcie specjalistów oraz możliwość stałego monitorowania postępów.