EMS to bardzo kompleksowy, nowoczesny i wydajny trening, który zyskał ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Wypchnął zajęcia w klubie fitness czy wizyty na siłowni. Zostawił je za sobą daleko w tyle. Trening EMS jest po prostu najlepszy. Niezależnie od tego czy jesteś osobą trenującą od dawna czy stawiasz dopiero swoje pierwsze kroki w regularnym podejmowaniu się aktywności fizycznej.
Zajęcia elektrostymulacji mięśni EMS potrafią zdziałać wiele dobrego w trosce o Twoją wymarzoną sylwetkę, działają na całe ciało. Tak naprawdę są w stanie zbudować mięśnie, poprawić wytrzymałość, polepszyć kondycję i to w zaledwie 6 tygodni. Czy znasz inne formy treningowe, które pozwolą Ci to osiągnąć w takim czasie? No właśnie. Dlatego każdy kto miał okazję na sobie przekonać się o efektach płynących z regularnego treningu EMS zmieniły swoje podejście do treningów o 180 stopni.
Teraz jednak pojawia się zasadnicze pytanie. Czy każdy może ćwiczyć wykorzystując elektrostymulację mięśni prądem? Odpowiedź na to pytanie brzmi: Nie. Niestety istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania treningu EMS, o których za moment dokładnie Ci napiszemy. Pamiętaj też, że zawsze przed rozpoczęciem treningów EMS przeprowadzana jest dokładna konsultacja z trenerem personalnym, który ma czuwać nad Twoimi treningami i stale monitorować jego efektywność. W trakcie takiego spotkania poza analizą składu ciała, dobraniem odpowiednich ćwiczeń są weryfikowane Twoje ewentualne przeciwwskazania do przeprowadzenia treningu EMS. To bardzo ważne, przecież chodzi o Twoje bezpieczeństwo.
Jakie są przeciwwskazania do treningu EMS?
Zaczniemy od najważniejszych przeciwwskazań do wykonywania treningów wykorzystujących elektrostymulację mięśni prądem. Treningu EMS nie mogą wykonywać osoby, które posiadają rozrusznik serca, choroby serca, te mające wysokie nadciśnienie oraz epilepsję. Elektrostymulacja mięśni prądem nie nadaje się też dla kobiet w ciąży, przy stanach zapalnych, oraz dla osób, u których stwierdzono chorobę nowotworową. Jest przeciwwskazaniem dla zaburzeń krążenia tętniczego krwi, gorączką, ostrymi zakażeniami bakteryjnymi oraz wirusowymi. Nie mogą jej wykonywać też osoby, z przepukliną pachwinową a także przepukliną ściany jamy brzusznej.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z podjęciem decyzji o rozpoczęciu treningów wykorzystujących elektrostymulację mięśni możesz skonsultować się z lekarzem albo fizjoterapeutą. Tak jak wspomnieliśmy o tym wcześniej. Masz też wsparcie trenera personalnego, który przed rozpoczęciem treningów, wnikliwie przeprowadzi z Tobą wywiad na temat Twojego obecnego stanu zdrowia, przebytych kontuzjach i wykona analizę Twojego składu ciała. To wszystko po to, żeby trening EMS był dla Ciebie w stu procentach bezpieczny.
Nie próbuj EMS w ciąży
Zdecydowanie kobiety w ciąży nie mogą korzystać z treningów elektrostymulacji mięśni. Dzieje się tak właśnie dlatego, że impulsy elektryczne wysyłane do mięśni mogą wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Sytuacja wygląda natomiast zupełnie inaczej po porodzie, kiedy każda kobieta chciałaby powrócić do swojej figury sprzed porodu. Tutaj trening EMS może okazać się bardzo pomocny i spełnić oczekiwania mamy o świetnej figurze i tym samym dobrym samopoczuciu.
Oczywiście decyzję o możliwości przystąpienia do treningów EMS musi podjąć lekarz. Wszystko zależy też od tego, jaki rodzaj porodu przechodziła kobieta. Czy jest po cesarskim cięciu, czy może rodziła siłami natury. Ważny jest stan jej zdrowia i gotowość do tego, żeby podejmować regularną aktywność fizyczną.
Dobrą informacją jest to, że z elektrostymulacji mięśni mogą podjąć panie, które odbywają rehabilitację mięśnia prostego brzucha. Trening pobudza mięśnie głębokie do intensywnej pracy także rodzaj ćwiczeń musi odbywać indywidualnie dopasowany do potrzeb i możliwości osoby trenującej. Spokojnie, nad każdym treningiem EMS będzie czuwał nad Tobą trener personalny.
Podsumowanie:
Jak widzisz pomimo ogromnych zalet, jakie towarzyszą treningowi elektrostymulacji mięśni i Twojej ogromnej chęci wypróbowania tego treningu na sobie, musisz liczyć się z tym, że możesz znajdować się w grupie osób, dla których będzie on przeciwwskazaniem. Jeżeli jesteś w ciąży postaraj się poszukać takiej formy aktywności fizycznej, którą będziesz mogła wykonywać bezpiecznie dla siebie i swojego dziecka. Jeżeli natomiast Twój lekarz wyrazi zgodę na treningi EMS po porodzie serdecznie Cię na nie zapraszamy.
Pozwolą Ci one w szybkim czasie odzyskać dawną figurę i naprawno sprawią Ci dużo frajdy. Twoja pewność siebie znacznie się poprawi i zobaczysz, że Twoje ciało zyska większą wytrzymałość, lepszą kondycję i bez problemu pozbędziesz się nadmiaru zbędnych kilogramów i cellulitu. To wszystko osiągniesz w zaledwie 6 tygodni!