W zdrowym ciele zdrowy duch! Dbanie o sylwetkę jest ważne w każdym wieku. Teraz nie tylko osoby młode chcą ćwiczyć, ale też te starsze. Pewnie jesteś w stanie zauważyć, że od kilku lat seniorzy coraz częściej podejmują aktywność fizyczną. Chodzą nie tylko na siłownie, ale także korzystają z dostępnych w parkach urządzeń do ćwiczeń. Można ich tam spotkać zwłaszcza w okresie letnim. Zimą natomiast nierzadko sięgają po kijki do nordic walking lub spacerują ze znajomymi w pobliskich kompleksach leśnych.
Czy teraz w Twojej głowie nasuwa się myśl, że wszystkie te aktywności są przeznaczone tylko dla tych osób, które nie mają problemów z bólem kręgosłupa? Nie zawsze! Oczywiście spora liczba osób starszych doświadcza dolegliwości kręgosłupa, szczególnie tych w odcinku lędźwiowym, ale nie jest to reguła. Trzeba dobrze dobrać ćwiczenia do stanu zdrowia i nagle okazuje się, że prawie wszyscy zrobić coś związanego z ruchem.
Ćwiczenia dla osób starszych muszą być dobrze przemyślane. Jeżeli bolą Cię plecy, to zanim zaczniesz wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną musisz upewnić się, że te dolegliwości nie wynikają z urazu. TO BARDZO WAŻNE!
Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń powinien przede wszystkim korzystnie wpływać na dolegliwości bólowe kręgosłupa wynikające z nadmiernego napięcia mięśni lub jego przeciążenia. Często u seniora bóle pleców są następstwem złej postawy, siedzącego trybu życia lub właśnie braku ruchu. Trzeba temu zaradzić.
Zanim jednak rozpoczniesz swój trening ogólnorozwojowy lub ten wspomagający kręgosłup, nie zapomnij o rozgrzewce. Wystarczy 5-10 minut, żeby Twoje stawy zostały odpowiednio pobudzone do pracy. Jeżeli chcesz wykonać dokładną rozgrzewkę całego ciała, to musisz włączyć w nią:
Zdrowy kręgosłup to marzenie wielu osób, ale co zrobić kiedy już pojawił się ból, zwłaszcza ten w odcinku lędźwiowym? Jakie ćwiczenia w takiej sytuacji możesz wykonywać? Poniżej przedstawiamy Ci ćwiczenia, które jesteś w stanie przeprowadzić samodzielnie w domu, aby zwiększyć mobilność kręgosłupa lędźwiowego.
Pozycja wyjściowa: połóż się na plecach, następnie ugnij nogi w kolanach, a stopy ustaw na szerokość swoich bioder. Ręce muszą znajdować się wzdłuż ciała. Postaraj się też trzymać je luźno. Teraz oderwij swoje stopy od maty i podnieś kolana. Złap rękoma obie nogi pod kolanami i przyciągaj je delikatnie do klatki (przytrzymaj ciało w takim ustawieniu przez kilka sekund). Powoli wróć do pozycji początkowej. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.
Ustaw się w pozycji wyjściowej (czyli w klęku podpartym). Postaraj się żeby Twoje biodra ustawione były nad kolanami a dłonie oparte pod barkami. Twoja głowa powinna być luźna a wzrok skierowany w dół. Kiedy już będziesz gotowy do wykonania ćwiczenia, unieś powoli jedną wyprostowaną nogę do góry w taki sposób aby tworzyła jedną równą linię z plecami.
W trakcie wykonywania tego ćwiczenia Twoje mięśnie brzucha oraz plecy powinny być napięte. Odcinek lędźwiowy musi być całkowicie stabilny. Postaraj się wytrzymać z uniesioną nogą 10 sekund a następnie zmień na drugą stronę wracając do pozycji wyjściowej. Powtórz to ćwiczenie po 5 razy na każdą nogę.
Stale rosnące zainteresowanie treningiem EMS nie jest przypadkowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o osoby starsze. EMS, czyli elektrostymulacja mięśni prądem, to ćwiczenia, które są polecane przez fizjoterapeutów. Dlaczego? Ponieważ pozwalają one na powrót do aktywności po różnego rodzaju kontuzjach i urazach.
Zajęcia odbywają się w specjalistycznym kombinezonie wyposażonym w elektrody. Dzięki temu impuls elektryczny trafia wprost do Twoich mięśni. Nie ma możliwość przeciążenia pleców czy stawów. Ćwiczenia EMS wykonywane są z ciężarem własnego ciała bez użycia innego sprzętu. Dodatkowo decydując się na taką formę aktywności fizycznej masz pewność, że czuwa nad Tobą doświadczony trener personalny. To jest właśnie kolejna bardzo duża zaleta zajęć EMS, której nie doświadczysz wykonując inny rodzaj treningu.
Przed rozpoczęciem zajęć odbywasz wstępną rozmowę z nim. W trakcie takiego pierwszego spotkania omawiany jest Twój aktualny stan zdrowia, ewentualne dolegliwości, cele, które chcesz osiągnąć przy pomocy ćwiczeń a także dieta oraz dotychczasowe formy aktywności.
Zajęcia EMS trwają zaledwie 20 minut. W trakcie tak krótkiego czasu masz pełną opiekę trenerską i jesteś w stanie wykonać trening całego ciała. Czy można wyobrazić sobie coś lepszego? Obiecujemy, że jeżeli raz zdecydujesz się na EMS nie będziesz chciał szukać dla siebie innej aktywności!
Jeżeli zależy Ci na tym, żeby trening EMS w 100% spełnił Twoje oczekiwania i chcesz maksymalnie wykorzystać jego możliwości, to koniecznie udaj się do sprawdzonego miejsca. Studia BodyTec20 to właśnie jedno z nich. Jesteśmy liderami na rynku, zdobyliśmy zaufanie tysięcy osób. Do każdego podchodzimy indywidualnie. Zależy nam na tym aby Twój ból kręgosłupa zniknął, mięśnie zostały wzmocnione a kondycja rosła. Skontaktuj się z nami i umów na swoje pierwsze zajęcia EMS!