Czy jesteś jedną z tych osób, które każdego dnia spędzają przynajmniej 8h za biurkiem, zapominając o tym, żeby wstać na chwilę z krzesła, rozciągnąć się i dać chociaż przez chwilę odpocząć zmęczonym mięśniom? A może od zawsze doświadczasz bólu kręgosłupa nieznanego pochodzenia? Niestety, większość z nas może mieć takie symptomy. Zapominamy też o tym, żeby możliwie jak najczęściej odciążać swój kręgosłup. Dopiero kiedy pojawi się naprawdę silny ból w dolnej części pleców, zaczynamy się zastanawiać: „Co jest nie tak?” i jak możemy sobie pomóc. Koniecznie poznaj sposoby, które pomogą Ci w walce z takimi przykrymi dolegliwościami.
Bardzo często powodem przewlekłego bólu pleców są zaniedbania wynikające z wad postawy z okresu dzieciństwa, które później pogłębiły się wraz z siedzącym trybem pracy, doświadczaniem przewlekłego stresu, a czasem chorób kręgosłupa. Dużo osób miewa częste bóle pleców. Zdarzają się one cyklicznie lub sporadycznie, ale bardzo często dają Ci jasny sygnał, że czas zainteresować się swoim zdrowiem.
Kiedy najczęściej dochodzi do pojawienia się bólu w plecach?
Propozycja ćwiczeń, które niwelują ból pleców pomiędzy łopatkami jest dosyć szeroka, jednak poniżej możesz znaleźć najskuteczniejsze z nich.
Ćwiczenie wzmacniające całe plecy to pozycja „kota i krowy”. Wykonaj podpór przodem, a kolana ustaw na szerokość bioder. Barki mają być ustawione tak, by swobodnie opierały się podłogę. Głowę utrzymuj w neutralnej pozycji. Z pozycji wyjściowej ustaw teraz głowę w taki sposób, żeby patrzeć dokładnie przed siebie. Unieś brodę i odchyl głowę do tyłu wdychając przy tym powietrze. Opuść tym samym brzuch do podłogi, a kość ogonową podnieś do góry. Następnie wykonaj odwrotny zabieg. Wypuść powietrze i jednocześnie wygnij plecy do kociego grzbietu, a głowę opuść w dół. Powtórz to ćwiczenie 10 razy.
Sprawdzonym oraz skutecznym sposobem jest ćwiczenie wykonywane w pozycji leżącej.
Na początku połóż się na plecach i ułóż ręce wzdłuż tułowia. Twoje nogi mają leżeć wyprostowane. Teraz przyciągnij swoje prawe biodro do swojego prawego ramienia (oczywiście nie rób nic na siłę, postaraj się to zrobić w miarę możliwości najbliżej jak potrafisz). Po tym ruchu zmień nogę i zacznij wykonywać ćwiczenie na drugą stronę. Ćwicz dokładnie i skupiaj się na swoim oddechu. Najlepiej powtórz ćwiczenia po 10 razy na stronę.
Dolny odcinek pleców jest szczególnie narażony na przeciążenia, dlatego musisz zrobić wszystko, żeby go odpowiednio wzmocnić! Bardzo dobrym ćwiczeniem na dolny odcinek pleców jest przyciąganie kolan do klatki piersiowej w pozycji leżącej.
Połóż się płasko na podłodze na plecach i ugnij kolana. Twoje stopy i nogi powinny być ustawione na szerokość bioder. Złap się teraz dłońmi pod kolanami i powoli przyciągaj nogi do klatki piersiowej. Mocno napnij tułów z jednoczesnym przyciśnięciem pleców do podłogi. Utrzymaj pozycję przez kilka sekund.
Dobrym sposobem na wzmocnienie mięśni w obrębie kręgosłupa i tym samym wyeliminowanie nieprzyjemnych dolegliwości jest podjęcie właściwej aktywności fizycznej. Jednym z rodzajów treningów, które zwalczą ból i mogą pomóc Ci w powrocie do dawnej sprawności jest EMS, czyli elektrostymulacja mięśni prądem.
Zastosowana technologiczne użyte w tej metodzie treningowej pozwalają w bezpieczny i skuteczny sposób wymodelować Twoje ciało, wzmocnić mięśnie i zmniejszyć ból w obrębie kręgosłupa! Pierwsze efekty jesteś w stanie zobaczyć już po dwóch tygodniach systematycznej pracy. Ćwiczenia są wykonywane bez dodatkowego obciążenia dlatego Twoje stawy mogą również czuć się bezpiecznie. Najlepsi rehabilitacji polecają EMS na ból pleców, ponieważ widzą efekty takiego treningu w stosunkowo szybkim czasie.
Elektrostymulacja mięśni prądem działa na zasadzie stabilizatora. Odciąża kręgosłup a jednocześnie aktywuje mięśnie grzbietu . Często trening EMS stosowany jest jako metoda pomagająca zwalczyć bóle kręgosłupa różnego pochodzenia, ale też sprawdza się jako element zapobiegawczy przed jego powstaniem.
Decydując się na trening elektrostymulacji mięśni prądem masz do dyspozycji nie tylko specjalny kombinezon, w który ubierasz się przed każdym treningiem ale też wiedzę i wsparcie doświadczonego trenera personalnego. W trakcie 20 minut jesteś w stanie wykonać trening brzucha, pleców, działasz też na nogi oraz ręce. Wszystko to dzieje się w szybkim czasie. Zwykle każde ćwiczenie trzeba utrzymać kilka sekund w jednym ruchu, żeby później móc powrócić do pozycji wyjściowej. Możesz spotkać się z komendą ” unieś ręce, połóż je na biodrach i odchyl nogę i jeszcze raz powtórz ćwiczenie”. Chociaż takie ćwiczenia z pozoru mogą wydać Ci się proste, to pomogą Tobie złagodzić niechciany ból kręgosłupa. Już po chwili od rozpoczęcia treningu zauważysz też że naprawdę ciężko pracujesz!